Skoč na navigaci

Nadační dům básníka Josefa Chaloupky

Nynější nadační budovu na Chaloupkově ulici č.p. 7 odkázal nevidomým básník Josef Chaloupka ve 30. letech 20 století. Josef Chaloupka nebyl jenom básník, ale také redaktor a dramatik. Byl skutečně významný pracovník celé kulturní fronty. Zatím se podařilo zjistit, že 7 našich hudebních skladatelů většinou Brňanů se nechalo inspirovat jeho verši, které zhudebnili. Byli to: Václav Kaprál, který v r. 1918 zhudebnil jednu z jeho prvních básní (kterou Chaloupka napsal ve svých 20 letech), Vilém Petrželka zhudebnil 5 Chaloupkových básní jako písně. Dílo Josefa Chaloupky je věčné. Přetrvává nejen v jeho literární části, ale i v oblasti hudby, ve zhudebněných písních nebo v mužských i ženských sborech Jana Kunce, Josefa Kohouta, Emila Hlobila, Jaroslava Kvapila, Karla Konvalinky.

Této významné brněnské osobnosti s horoucím srdcem a vnitřním sociálním cítěním vděčíme za to, že odkázal dům na tehdejší Třebízského ulici v Brně nevidomým, aby zde žili a svou prací se zúčastnili tvořivého života společnosti. Jeho matka dům užívala až do své smrti.

Podpůrný spolek samostatných slepců v domku zřídil ubytovnu pro osamělé nevidomé dělníky, kteří pracovali v později otevřených dílnách. Tento Spolek potom zajistil přístavbu dvorního traktu.

V r. 1953 převzala budovu Drutěva, která zde působila až do roku 1989.

Po nástupu pluralitní demokracie v r. 1990 se dílny Drutěvy odstěhovaly do Bohunic a budovu převzala Česká unie nevidomých a slabozrakých ČR. V letech 1990-1992 zajistila Unie stavební adaptace v hodnotě cca 1 000 000 korun, aby zde mohla poskytovat služby potřebným v důstojném prostředí. Sídlila zde brněnská odbočka Unie, v roce 1992 zde vzniklo oblastní ambulantní středisko Tyfloservisu, zajišťující kurzy základní sociální rehabilitace včetně základních pomůcek pro každodenní použití a pomůcek těžké optiky. V roce 1994 zde vzniklo digitalizační a výukové středisko, které těžce zrakově postiženým poskytovalo veškeré služby spojené se zpřístupněním výpočetní techniky nevidomým a slabozrakým a s pomůckami na bázi výpočetní techniky stavěné.

Po sjednocení obou do té doby působících organizací (Česká unie nevidomých a slabozrakých ČR /*3.12.1989/ a Společnost nevidomých a slabozrakých v ČR /*22.4.1990/) v roce 1996 se budova dostala do vlastnictví Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR/*16.6.1996/. V roce 1997 zde začalo působit Středisko integračních aktivit zajišťující službu průvodcovskou, předčitatelskou, poradenskou a klubovou.

V letech 1992 - 2000 v zadním traktu budovy mělo sídlo Slepecké muzeum, kterév roce 2000 přechází pod správu Technického muzea města Brna.

Od 28.8.2000 zde sídlí obecně prospěšná společnost TyfloCentrum Brno, o.p.s. - poskytovatel sociálních služeb pro zrakově postižené, které přebírá činnosti Střediska integračních aktivit a Střediska pomůcek a informatiky.

Od 18.9.2000 zde také má brněnskou pobočku obecně prospěšná společnost Tyfloservis o.p.s., která plynule navazuje na činnost odborného střediska Tyfloservis SONS.

Od roku 2003 zde má také své sídlo sportovní sdružení zrakově postižených a jejich přátel Tandem Brno.

Nadále zde sídlí a působí brněnské odbočky Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR.

Od 1.5.2005 přešla budova do vlastnictví obecně prospěšné společnosti TyfloCentrum Brno, o.p.s., která připravuje velký projekt generální přestavby objektu.

Odkaz básníka Josefa Chaloupky je naplňován.

Veškeré připomínky zasílejte na adresu info@centrumpronevidome.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti | © TyfloCentrum Brno, o. p. s. 2005-2021


Hostováno na WEDOSu
TyfloCentrum Brno, o.p.s. - logo návrat na úvodní stranu